• Facebook
  • Twitter
  • Youtube

Dzieciństwo


Dorota "Doda" Rabczewska urodziła się 15 lutego 1984 roku w Ciechanowie. Jej rodzicami są dwukrotny medalista mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów Paweł Rabczewski oraz Wanda Rabczewska.

Jej przygoda z muzyką zaczęła się już od najmłodszych lat, gdy stwierdzono, iż posiada słuch absolutny. Równolegle z nauką w Społecznej Szkole Podstawowej w Ciechanowie, uczęszczała do szkoły muzycznej (klasa fortepianu). Już 9 maja 1992 odbył się jej pierwszy występ publiczny podczas Mini Listy Przebojów w Wojewódzkim Domu Kultury w Ciechanowie.

Dwa lata później wygrała Konkurs Piosenki Dziecięcej w Ciechanowie oraz wzięła udział w programie telewizji Polsat "Powitanie Lata w Gdańsku".

Jednak młoda artystka nie skupiła się jedynie na karierze muzycznej. W 1997 rozpoczęła treningi lekkoatletyczne, co zaowocowało m.in. złotymi medalami w wojewódzkich mistrzostwach w biegu na 100 i 60 m, skoku w dal i pchnięciu kulą.

W tym samym roku podjęła naukę w Studium Wokalnym Elżbiety Zapendowskiej, zaś już na początku 1998 przyjęto ją do teatru Studio Buffo, gdzie występowała w takich przedstawieniach jak "Metro" czy "Przeżyj to sam".
Virgin (2000-2007)W 2000 roku Doda została wybrana wokalistką grupy muzycznej Virgin, pokonując tym samym setki kandydatek, które przybyły na przesłuchania i podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Universal Music Polska.

Dwa lata później, we wrześniu 2002, ukazał się debiutancki album zespołu, zatytułowany "Virgin", dzięki któremu otrzymał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii "nowa twarz fonografii". Płytę promowały dwa mocne, rockowe single "To Ty" oraz ballada "Mam tylko ciebie".

W 2002 roku Doda wzięła udział w reality show "Bar". W maju 2004 zespół wydał drugi album, zatytułowany "Bimbo", który po pierwszym tygodniu sprzedaży trafił na pierwsze miejsce oficjalnej listy sprzedaży płyt OLiS i zapewnił grupie pierwszą Złotą Płytę. Promowały go single "Dżaga" oraz ballady "Kolejny raz"  i "Nie zawiedź mnie". Pod koniec tego samego roku Doda wstąpiła do Mensa Polska, co zostało jej umożliwione dzięki zdobyciu bardzo wysokiego wyniku w testach na inteligencję.

We wrześniu 2005 roku zespół wystąpił na międzynarodowym Sopot Festival, wygrywając Słowika Publiczności za wykonanie utworu "Znak pokoju". Powszechnie uznaje się ten moment za przełomowy dla muzycznej kariery Dody. W październiku ukazał się trzeci album studyjny Virgin zatytułowany "Ficca", promowany jeszcze przez balladę "2 bajki" oraz po wydaniu reedycji w 2006 roku przez "Szansę", która wygrała nagrodę publiczności w konkursie premier na festiwalu polskiej piosenki w Opolu. Album sprzedał się w nakładzie 100 tysięcy, uzyskując status multiplatynowej płyty i spędzając 6 tygodni na 1. miejscu listy OLiS. 

W tym samym roku Doda zasiadała w jury show karaoke stacji Viva Polska "Shibuya". Tymczasem mimo niezwykłej popularności, zespół Virgin niespodziewanie został rozwiązany u szczytu sławy 1 stycznia 2007 roku.

Kariera solowa (od 2007)Rozwiązanie zespołu nie oznaczało zakończenia muzycznej przygody Dody. W 2007 Doda rozpoczęła karierę solową, zainaugurowaną wydaniem w lipcu albumu "Diamond Bitch". Promowały go single "Katharsis", "To jest to", a także po wydaniu reedycji  "Nie daj się", ballada "Rany" i dedykowany fanom "Dziękuję".

Wcześniej jednak Doda była bohaterką programu "Jazda z Dodą", emitowanego przez TVN oraz wystąpiła podczas koncertu finałowego XXVIII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Promując nowy album, Doda zaśpiewała m.in. na festiwalach TOPtrendy, KFPP w Opolu oraz Hity Na Czasie.

Efektem licznych występów telewizyjnych, przebojowych kompozycji oraz niepowtarzalnej oprawy towarzyszącej wydaniu płyty, była jej rewelacyjna sprzedaż - zadebiutowała ona na pierwszym miejscu listy OLiS i utrzymywała się tam przez pięć pierwszych tygodni. "Diamond Bitch" jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży uzyskała status złotej płyty, w sumie zaś została sprzedana w nakładzie gwarantującym status multiplatynowej płyty. 

Wkrótce Doda była konferansjerką podczas 44. Międzynarodowego Sopot Festival oraz zasiadała w jury rozrywkowego programu "Gwiazdy tańczą na lodzie" emitowanego przez TVP2, gdzie oceniała inne gwiazdy przez trzy edycje.

W 2008 wystąpiła gościnnie w filmie "Serce na dłoni", reżyserowanym przez legendarnego Krzysztofa Zanussiego. Tego samego roku zwyciężyła również podczas Sopot Hit Festiwal, pokonując czternastu innych artystów i zdobywając piosenką "Nie daj się" tytuł Polskiego Hitu Lata.

W 2009 zdobyła prestiżowy tytuł Najlepszego Polskiego Wykonawcy podczas gali MTV Europe Music Awards. Reprezentując swój kraj, dzięki głosowaniu internautów z całego świata dostała się do ścisłej czołówki pięciu najlepszych artystów Europy, ostatecznie zdobywając drugie miejsce. W ten sposób pokonała ponad setkę innych wykonawców z całego Starego Kontynentu.

Rok 2010 Doda rozpoczęła od występu sylwestrowego z legendą polskiej sceny muzycznej, Marylą Rodowicz. Wkrótce wraz z Tomaszem Karolakiem oraz Ireną Santor, zasiadała w jury programu rozrywkowego "Tylko Nas Dwoje", emitowanego przez telewizję Polsat. Wystąpiła też charytatywnie w programie "Tak to leciało", gdzie wygrała 150 tysięcy złotych dla chorych na stwardnienie rozsiane.

W maju 2011 ukazał się album "7 Pokus Głównych", promowany przebojem "Bad Girls". Solo na gitarze elektrycznej zagrała w nim sama Jennifer Batten, pamiętna gitarzystka Michaela Jacksona. Premierze płyty towarzyszyło spektakularne tournée "The Seven Temptations Tour", trwające aż do następnego roku. Album już w dniu premiery zdobył status złotej płyty, aż w końcu pokrył się Platyną. Do kolejnego singla "XXX", powstał najdroższy w historii polskiego show-biznesu teledysk. Singlowi "Fuck It", nagranemu wspólnie z legendą polskiego rapu - Fokusem, towarzyszył teledysk w reżyserii uznanego twórcy filmowego - Xawerego Żuławskiego. W ciągu pierwszej doby na stronie portalu YouTube obejrzano go rekordowe milion razy. Ostatnim singlem i klipem z tego albumu był "Electrode".

W międzyczasie w 2012 Doda wydała na singlach dwa premierowe utwory. Pierwszym był "Kac Wawa", nagrany do komedii pod tym samym tytułem, w reżyserii Łukasza Karwowskiego. Teledysk do niego przez miesiąc okupował 1. miejsce listy najczęściej oglądanych wideoklipów portalu Onet.pl, a przez dwa miesiące 1. miejsce zestawienia najpopularniejszych przebojów według czytelników magazynu "Bravo". Kolejnym był utwór "Twa energia", tym razem napisany z okazji Parady Równości. Doda nagrała go w duecie ze swoim przyjacielem i oficjalnym sobowtórem - Dżagą. Także ten przebój okupował 1. miejsce listy "Bravo" przez dwa miesiące.

W maju 2012 Doda została jedną z bohaterek wystawy "Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Ekspozycja ta przedstawiała ludzi, którzy na przestrzeni wieków byli stawiani ponad innymi, z tytułu władzy, wiedzy, bogactwa czy rozgłosu.

W grudniu tego samego roku Doda podpisała nowy kontrakt fonograficzny, z wytwórnią EMI Music Poland (od 2014 roku będącą częścią Warner Music Poland). W maju 2013 wokalistka rozpoczęła nowe tournée, "Fly High Tour", trwające dwa lata. Show z wrocławskiej Hali Stulecia udokumentowano na jej pierwszych koncertowych płytach DVD i CD, wydanych w albumie "Fly High Tour - Doda Live", w marcu 2014. To dwupłytowe wydawnictwo promował singiel "Wkręceni (High Life)" skomponowany przez Anię Dąbrowską, zapowiadający także komedię "Wkręceni" w reżyserii Piotra Wereśniaka. W kwietniu 2014 wyłącznie w sprzedaży internetowej ukazał się minialbum Virgin "Akustycznie - Live At Hear Studio".

W grudniu Doda powróciła pod skrzydła wytwórni Universal Music Polska i wydała singla "Riotka", który zdobył status złotej płyty, a pół roku później kolejny, "Nie pytaj mnie". Piosenki te promowały jej nowe, trwające półtora roku tournée "Riotka Tour", zainaugurowane w maju 2015.

W maju 2016 Doda zadebiutowała jako aktorka teatralna na deskach warszawskiego Teatru IMKA. Wystąpiła w sztuce Krzysztofa Materny "Słownik Ptaszków Polskich", opartej na opowiadaniu Jakuba Morawskiego, wystawianej przez następny rok. Natomiast w grudniu zadebiutowała jako aktorka telewizyjna na planie serialu "Daleko od noszy. Reanimacja", emitowanego w 2017.

W sierpniu 2016, utworem "Niebezpieczna kobieta" nagranym do filmu "Pitbull. Niebezpieczne kobiety" w reżyserii Patryka Vegi, Doda powróciła z reaktywowanym po niemal 10 latach przerwy, zespołem Virgin. W listopadzie ukazał się album "Choni", zawierający nie tylko premierowy materiał grupy, ale również jej największe przeboje. Promowała go klubowa trasa koncertowa, a także następne single, z balladami "Kopiuj-wklej", która zdobyła status złotej płyty oraz "Sens".

W kwietniu 2017 Doda wydała drugą koncertową płytę DVD, "Riotka Tour", podsumowującą jej tytułowe solowe tournée zapisem specjalnego koncertu w ekskluzywnym Hotelu Arłamów w Ustrzykach Dolnych.

Doda to nieustannie jedna z najpopularniejszych osób w Polsce. Stacja CNN umieściła ją na liście najbardziej znanych na świecie Polaków w całej historii kraju (obok Lecha Wałęsy czy Jana Pawła II). Od początku kariery należy do najczęściej wyszukiwanych osób w polskim internecie, a media donoszą o kolejnych sukcesach tej artystki.

 

Fryderyki-Debiut Roku (nominacja)| 2002 |
Bravoora 2004 Zespół Rock Roku III miejsce| 2005 |
Sopot Festiwal Słowik Publiczności| 2005 |
Sopot Festiwal Bursztynowy Słowik (nominacja)| 2005 |
Świry 2005 pozytywnie zakręcona| 2005 |
Telekamery Tele Tygodnia 2006 Muzyka| 2006 |
Bravoora 2005 Zespół Rock Roku II miejsce| 2006 |
Mikrofony Popcornu Polska - Artystka Roku| 2006 |
Mikrofony Popcornu Polska - Zespół Roku| 2006 |
Mikrofony Popcornu Przebój Roku II miejsce| 2006 |
Świry 2006 Artysta Estrady| 2006 |
Świry 2006 świr nad świrami| 2006 |
Eska Music Awards 2006 Zespół Roku| 2006 |
Superjedynki 2006 Płyta POP Roku| 2006 |
Festiwal w Opolu Premiery Gwiazd| 2006 |
ZPAV Złota płyta - Ficca| 2006 |
Festiwal TOP Trendy TOP VIII miejsce| 2006 |
ZPAV Platynowa płyta - Ficca| 2006 |
Najlepszy polski teledysk MTV "Szansa"| 2006 |
Złoty Dziób - Zespół Roku 2006 Virgin| 2006 |
VIVA Najpiękniejsi 2006 (nominacja)| 2007 |
Telekamery Tele Tygodnia 2007 Muzyka II miejsce| 2007 |
Bravoora 2006 Artystka Roku| 2007 |
Bravoora 2006 Zespół POP Roku III miejsce| 2007 |
Mikrofony Popcornu 2006 Polska - Zespół Roku| 2007 |
Mikrofony Popcornu 2006 Polska - Przebój Roku| 2007 |
Mikrofony Popcornu Polska - Artystka Roku III miejsce| 2007 |
Świry 2007 świr muzyczny| 2007 |
Świry 2007 Najbardziej odlotowy HIT (nominacja)| 2007 |
Świry 2007 Super świr (nominacja)| 2007 |
ZPAV Podwójnie platynowa płyta - Ficca| 2007 |
ZPAV Złota płyta - Diamond Bitch| 2007 |
Viva Comet 2007 - Artystka Roku| 2007 |
Viva Comet 2007 - Chart Awards (nominacja)| 2007 |
Viva Comet 2007 - Image Roku| 2007 |
Viva Comet 2007 - Teledysk Roku - Katharsis| 2007 |
MTV Europe Music Awards - Najlepszy polski wykonawca| 2007 |
Złote Dzioby 2007 - Medialna osobowość| 2007 |
Złote Dzioby 2007 - Wykonawca Roku (nominacja)| 2007 |
Złote Dzioby 2007 - Teledysk Roku Katharsis| 2007 |
VIVA! najpiękniejsi 2007 (nominacja)| 2007 |
TV JETIX - Muzyczny Wykonawca Roku 2006| 2007 |
TV JETIX - Osobowość TV| 2007 |
Diamentowe Stringi - Najbardziej kształtny Tyłek| 2007 |
Złote Dzioby 2008 - Teledysk Roku "Nie daj się"| 2008 |
Złote Dzioby 2008 - Wokalistka Roku| 2008 |
Złote Dzioby 2008 - Przebój Roku "Nie daj się" (nominacja)| 2008 |
VIVA Comet 2008 - Chart Award - "Nie daj się"| 2008 |
VIVA Comet 2008 - Image Roku| 2008 |
VIVA Comet 2008 - Artystka Roku| 2008 |
VIVA Comet 2008 - Teledysk Roku "Nie daj się"| 2008 |
Festiwal TOP TRENDY 2008, IV miejscie| 2008 |
SOPOT HIT FESTIVAL Hit lata "Nie daj się"| 2008 |
45. KFPP Opole, nag. dziennikarzy & fotoreporterów| 2008 |
45. KFPP Opole, Superjedynka - Artystka Roku| 2008 |
Świry 2008 Super świr| 2008 |
Świry 2008 świr Muzyczny| 2008 |
EMA 2008 Video roku Eska.pl (nomiacja)| 2008 |
EMA 2008 Artystka Roku Polska (nominacja)| 2008 |
Telekamery Tele Tygodnia 2008 Muzyka II miejsce| 2008 |
Plebiscyt Interia.pl - Teledysk Roku "Katharsis"| 2008 |
Telekamery Tele Tygodnia Muzyka III miejsce| 2009 |
Telekamery Tele Tygodnia Osobowość w rozrywce (nominacja)| 2009 |
Bravoora 2009 - Wokalistka (nominacja)| 2009 |
Bravoora 2009 - Polska Gwiazda Roku (nominacja)| 2009 |
MTV EMA Najlepszy Europejski Wykonawca II miejsce| 2009 |
MTV EMA 2009 - Najlepszy Polski Wykonawca| 2009 |
Microfony Popcornu - Wokalista Roku Polska| 2009 |
Plebiscyt Onet.pl - Hit Lata "Dziękuję"| 2009 |
Plebiscyt Interia.pl- Teledysk Roku| 2009 |
Plebiscyt Party - Bohater Party| 2009 |
Plebiscyt Interia.pl - Najseksowniejsza Polska Gwiazda | 2009 |
Bravoora 2010 - Wokalista roku - II miejsce| 2010 |
Viva Comet 2010 - Artysta 10-lecia| 2010 |
Viva Comet 2010 - Przebój 10-lecia "Szansa"| 2010 |
Viva Comet 2010 - Telemoc - teledysk "RANY"| 2010 |
ESKA Music Awards 2010 - Video Roku - "RANY"| 2010 |
Plotki Roku 2009- Gwiazda Roku II miejsce| 2010 |
Plotki Roku 2009- Nagroda Dziennikarzy| 2010 |
Viva Najpiękniejsi 2010- nominacja| 2010 |
Polski Hit Dekady- Pop Utwór Dekady -"Nie daj się" | 2010 |
Polski Hit Dekady- Hit Dekady "Katharsis"| 2010 |
Polski Hit Dekady- Artysta Dekady - V miejsce| 2010 |
OGAE Video Contest 2010- Teledysk "Dziękuję" (nominacja)| 2010 |
47. KFPP w Opolu, nag. dziennikarzy & fotoreporterów| 2010 |
Plebiscyt Party Para Roku | 2010 |
Plebiscyt Party Bohater Party (nominacja) | 2010 |
Róże Gali 2010 Nagroda Specjalna Tygodnika GALA | 2010 |
Ochrona Zdrowia Lider Roku 2010 od minister Ewy Kopacz | 2011 |
Viva Comet 2011, Artystka Roku | 2011 |
Viva Comet 2011, Najlepsze na Viva-tv.pl (?Muzyki Moc?- Viva i Przyjaciele) | 2011 |
Bravoora 2011, Wokalistka Roku | 2011 |
Gwiazdy Dobroczynności, Zaangażowanie w program społeczny | 2011 |
Oscary Fashion, Najlepiej ubrana piosenkarka | 2011 |
Plotki Roku 2010, Wydarzenie Roku | 2011 |
Plotki Roku 2010, Gwiazda Roku | 2011 |
Kobieta Roku Glamour, Kobieta Roku Glamour | 2011 |
MyYoutube | 2011 |
Plejada Top Ten, Wokalistka | 2011 |.
Najlepiej ubrane Polki 2011, Największe wrażenie | 2011 |
European Polonia Festival, Najlepsza Wokalistka | 2011 |
EVMA 2011 the Best European Video- Bad Girls | 2011 |
EKScesy 2011, EKSces Damski- Nominacja | 2011 |
OGAE Video Contest 2011, Teledysk (Bad Girls) Nominacja | 2011 |
OGAE Video Contest 2011, Teledysk (Muzyki Moc- Viva i Przyjaciele) | 2011 |
MTV Europe Music Awards, Najlepszy Polski Wykonawca, nominacja | 2011 |
Plebiscyt Interia.pl- Teledysk Roku Bad Girls (III miejsce) |2011|
Hot Music 2010- Najlepsza Polska Żeńska Piosenka 2010 Bad Girls (II miejsce) |2011|
Hot Music 2010- Najlepsza Polska Wokalistka 2010, nominacja.|2011|
Hot Music 2010, Polski Hit Roku 2010, nominacja |2011|
Bravoora 2012 Wokalistka Roku (nominacja)| 2012 |
Viva Comet 2012, Teledysk Roku - \"XXX\" | 2012 |
Hot Music 2011, Najlepsza Polska Płyta 2011, The Seven Temptations |2012|
Hot Music 2011, Najlepsza Polska Wokalistka 2011 (II miejsce) |2012|
Osobowości i Sukcesy Roku 2011 Osobowość Roku 2011 | 2012 |
Niegrzeczni 2011, Najniegrzeczniejsza Wokalistka (nominacja) | 2012 |
Niegrzeczni 2011, Najniegrzeczniejsza Piosenka - \"XXX\" (nominacja) | 2012|
World Music Awards, Najlepsza Światowa Piosenka \"Singin in The Chains\", nominacja.|2013|
World Music Awards, Najlepsza Światowa Wokalistka, nominacja.|2013|
Hot Music 2012- Najlepszy Polski Kobiecy Teledysk 2012 XXX (II miejsce).|2013|
Hot Music 2012- Najlepsza Polska Wokalistka 2012, nominacja.|2013|
Hot Music 2012- Najlepszy Polski Teledysk Duetowy, FUCK IT |2013|
Niegrzeczni 2012, Najniegrzeczniejsza Piosenka - \"Fuck It\" (V miejsce) | 2013|
Róże Gali 2013, Muzyka za Fly High Tour , nominacja.|2013|
Fundacja Spełnionych Marzeń, Alladyn. |2013|
Bravoora 2013 Wokalistka Roku (nominacja)| 2013 |
Niegrzeczni 2013, Najniegrzeczniejsza Wokalistka (nominacja) | 2014 |
World Music Awards, Najlepsza Światowa Wokalistka, nominacja.|2014|
World Music Awards, Najlepsza Światowa Piosenka \"Singin in The Chains\", nominacja.|2014|
World Music Awards, World\'s Best Entertainer, nominacja.|2014|
World Music Awards,World\'s Best Live Act, nominacja.|2014|
Przebój Lata RMF FM - Nie pytaj mnie - (nominacja) |2015|
Plebiscyt Party - Wokalistka Roku |2015|
Plebiscyt Party - Przebój Roku -Riotka |2015|
Fryderyki - Teledysk Roku -Riotka (prenominacja) |2016|
53. KFPP w Opolu - Złote Opole - Grand Prix Publiczności -Nie daj się (nominacja)|2016|
53. KFPP w Opolu - Platynowa Telekamera |2016|ALL RIGHTS RESERVED
BY DODAQUEEN.COM
UNIQUE VISITORS: 7956586
TOTAL HITS: 16946206